| Global Score | |
| 51.2 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| Android 3.1 | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 10.75 x 6.97 x 0.62 inches | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 25.57 ounces | 11.08 ounces |
| $ 300.00 | $ 305.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LED | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.9 |
| Performance | |
| NVIDIA Tegra 2 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| Dual-Core 1000 MHz processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 7.65 | 8.82 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 2.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.05 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4450mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has an overall score of 68.6, which is a lot better than the Toshiba Thrive's 51.2 overall score. Samsung Galaxy Tab 3 8-inch is a way thinner and noticeably lighter tablet than Toshiba Thrive. Both of these tablets work with Android operating system, but Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has 4.2.2 version and Toshiba Thrive has Android 3.1 version, providing the user a lot of extra features and enhanced performance.
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a bit more vivid display than Toshiba Thrive, because although it has a lot smaller display, and they both have the same 800 x 1280 resolution, the Samsung Galaxy Tab 3 8-inch also counts with a higher pixel number in each inch in the display. The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than Toshiba Thrive. Both have exactly the same internal storage capacity.
Galaxy Tab 3 8-inch counts with a quite superior hardware performance than Toshiba Thrive, and although they both have a Dual-Core CPU, the Galaxy Tab 3 8-inch also has a larger amount of RAM and an additional graphics co-processor. The Galaxy Tab 3 8-inch counts with a much better camera than Toshiba Thrive. They have the same 1280x720 (HD) video resolution, the same video frame rate and a 5 MP back camera.
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a really longer battery duration than Toshiba Thrive.
Galaxy Tab 3 8-inch is a bit more expensive than the Toshiba Thrive, but it's still a good choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.