| Global Score | |
| 51.2 | 74 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Samsung |
| Android 3.1 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-01-06 |
| 10.75 x 6.97 x 0.62 inches | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| 25.57 ounces | 11.82 ounces |
| $ 300.00 | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8.4 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| LED | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.8 |
| Performance | |
| NVIDIA Tegra 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Dual-Core 1000 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.65 | 9.27 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 2.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (HD) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.05 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4800mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has a score of 74, which is much better than the Toshiba Thrive's score of 51.2. Both tablets in this comparison include Android operating system, but Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has the newer 4.4.2 version and Toshiba Thrive has Android 3.1 version. The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 body is way lighter and way thinner than Toshiba Thrive.
Galaxy Tab Pro 8.4 counts with an incredibly better looking display than Toshiba Thrive, because although it has a little bit smaller display, it also counts with a lot higher resolution of 2560 x 1600px and a lot higher count of pixels per inch in the screen. Galaxy Tab Pro 8.4 has just a bit more memory capacity to install applications and games than Toshiba Thrive, although it has 0 less internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a lot better hardware performance than Toshiba Thrive, because it has a larger amount of RAM memory, an additional graphics processing unit and a higher number of cores. Galaxy Tab Pro 8.4 features a way better camera than Toshiba Thrive, because it has a way higher resolution back camera and a much higher 1920x1080 (Full HD) video definition.
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has a very superior battery performance than Toshiba Thrive.
In addition to being the best tablet between the ones we are comparing, Galaxy Tab Pro 8.4 is also cheaper, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.