ARCHOS 97 Xenon is a quite basic portable tablet, with a powerful 1.4 gigahertz processor, a 9.7" multi-touch capacitive screen, and 2 cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. But let's get into more detail.
Archos decided to equip this tablet with a good performance processing unit speeding at 1.4 GHz and 512 MB of RAM memory. The ARCHOS 97 Xenon comes with a decent 4 GB internal storage memory, which is quite good considering this device also has a slot for an external memory card to store songs, pictures and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
Even though this tablet is very thin and comfortable it's not as thin as many other tablets out there, with a thickness of 0.45". The ARCHOS 97 Xenon is only 9.76 inches long and 7.4" wide, but it is able to fit a a 9.7" display. Archos just sells this tablet in black color. It appears that Archos decided not to care much about the weight in this 22.93 ounces tablet device.
This screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The ARCHOS 97 Xenon has Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, over HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This tablet uses a SIM card for GSM networks.
This device has two cameras, a 2 MP back facing camera and a 0.3 MP front facing camera.
This tablet also comes with a couple of useful features such as Bluetooth and GPS Navigation, and Gyroscope.
The ARCHOS 97 Xenon is really expensive considering it is offerred for 410 dollars, while many similar portable tablets can be found for much less money.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 9.76 x 7.40 x 0.45 inchesMetric24.79 x 18.8 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 22.93 ouncesMetric650.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 410.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 9.7 inchesMetric24.6 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 132 pixels per inchMetric51.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Gyroscope |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.