Lenovo IdeaTab A1107 is a mid-to-low level Android tablet, packed with a fast processor ticking at 1000 MHz, a big 7-inches display, a 3 MP back facing camera and a 0.3 MP front camera. We will get a better idea about this tablet's features when we get into specific details.
Lenovo equipped this tablet with a great performance 1000 MHz CPU and 512 MB of RAM. The Lenovo IdeaTab A1107 comes with anice 16 GB internal storage and a slot for external memory cards, enough to install a couple hundred games and applications without worrying about space.
Lenovo didn't seem to put much effort to reduce weight in this 14.1 oz tablet device. Lenovo offers the Lenovo IdeaTab A1107 in a wide range of color options, black, pink, blue and white.
The Lenovo IdeaTab A1107 is equipped with a good level 600 x 1024 7" screen, which makes everything look quite vivid. This screen uses LED capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This tablet is equipped with two cameras, a 3 MP back facing camera and a 0.3 MP front camera.
The Lenovo IdeaTab A1107 provides WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a router). The Lenovo IdeaTab A1107 doesn't have a SIM card, because it's not a GSM tablet device.
The Lenovo IdeaTab A1107 also comes with a couple useful features as Bluetooth (allows communication with other bluetooth tablet devices and accessories) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Tab M8 Tablet, 8" HD Android Tablet, Quad-Core Processor, 2GHz, 32GB Storage, Full Metal Cover, Long Battery Life, Android 9 Pie, ZA5G0060US, Slate Black (Renewed)
Shop now
Lenovo Ideapad 3 81WA00B1US Intel Pentium Gold 6405U Dual Core Processor 4GB RAM 128GB Solid State Drive HD LED Backlit Anti-Glare Display
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo Tab M8 Tablet, 8" HD Android Tablet, Quad-Core Processor, 2GHz, 32GB Storage, Full Metal Cover, Long Battery Life, Android 9 Pie, ZA5G0060US, Slate Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 7.70 x 4.90 x 0.50 inchesMetric19.56 x 12.45 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 14.10 ouncesMetric399.73 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Pink and White |
Display | |
| Screen Type: | LED (16M colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | TI Cortex OMAP 3622 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.