Lenovo IdeaTab S2 is a not so powerful Android tablet, which counts with a really big 9.7 inches capacitive screen, a Dual-Core CPU speeding at 1 GHz and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. We will get a better idea about this tablet's features when we get into more details.
Lenovo didn't seem to put much effort to reduce weight in this 20.46 ounces tablet device. This device is just 0.35 inches thick, taking it to the thinnest tablet's category. The Lenovo IdeaTab S2 is a compact portable tablet, taking into consideration it features a 9.7" display and it's just 9.72 inches long.
Lenovo decided to build the Lenovo IdeaTab S2 using a good performance 1000 MHz Dual-Core processing unit with 1 GB RAM memory. Graphic intensive applications and games usually uses lots of processor time, so it uses a PowerVR SGX540 graphic processing unit clocking at 200 megahertz to unload the processor. A great point of this tablet is the 32 GB inmense internal memory and a slot for an SD memory card, enough to store tons of apps, games, pictures and videos without even thinking about how much memory is left.
Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Lenovo IdeaTab S2 offers wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot). This tablet doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
The Lenovo IdeaTab S2 only has a 1.3 megapixels front side camera.
The Lenovo IdeaTab S2 also comes with some interesting characteristics such as Bluetooth and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo IdeaPad Flex 5 14" FHD Convertible, AMD Ryzen 3 4300U, 4GB RAM, 128GB SSD, Graphite Gray, Windows 10S, with Mouse pad
Shop now
Lenovo Chromebook Duet, 2-in-1, 10.1" WUXGA (1920 x 1200) Display, MediaTek Helio P60T, 4GB LPDDR4X RAM, 64GB eMCP SSD, Integrated ARM G72 MP3 Graphics, Chrome OS, ZA6F0031US, Ice Blue + Iron Grey
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
2020 Lenovo IdeaPad Laptop ComputerAMD A6-9220e 1.6GHz 4GB Memory 64GB eMMC Flash Memory 14" AMD Radeon R4 AC WiFi Microsoft Office 365 Platinum Gray Windows 10 Home
Shop now
Lenovo Tab M8 Tablet, 8" HD Android Tablet, Quad-Core Processor, 2GHz, 16GB Storage, Full Metal Cover, Long Battery Life, Android 9 Pie, ZA5G0102US, Slate Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | S2109 |
| Dimensions: | 9.72 x 7.30 x 0.35 inchesMetric24.69 x 18.54 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 20.46 ouncesMetric580.03 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 9.7 inchesMetric24.6 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 132 pixels per inchMetric51.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX540 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Stand-by Time: | 700 hours |
Camera | |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.