Lenovo Miix 630 is a very high-end Windows device released some years ago, in 2018, with a great 2.45 GHz Octa-Core processor, a large 12.3-inches screen, a 13 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
Lenovo decided to build the Lenovo Miix 630 using a Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chip, backed up by a high-tech Octa-Core CPU speeding at 2450 megahertz and a large 8 GB RAM memory. An amazing aspect of this tablet is its 256 GB huge internal storage and though it doesn't come with an SD card slot, it it is more than enough to store tons of applications, games, songs, photos and videos without even thinking about how much storage is left.
The Lenovo Miix 630 feels a bit heavy for a tablet of this size, weighting 27.16 oz. Lenovo onlymade the Lenovo Miix 630 in color 16 777 216. The Lenovo Miix 630 is a compact portable tablet, taking into account that it presents a 12.3 inches screen and it's just 11.54" long. This tablet is just 0.29" thick, making its way into the thinnest tablet devices podium.
Lenovo packed the Lenovo Miix 630 with an average 12.3" display, and a resolution of 1920 x 1280 , giving this device an average image quality.
This tablet offers Wi-Fi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot) and 4G LTE-A ultra fast data connection. This tablet works with a Nano SIM card for GSM connection.
The Lenovo Miix 630 features two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
This tablet also includes a couple of useful characteristics as Bluetooth (4.1 ) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you are looking for a portable tablet mostly for internet broswing and social networks, want a tablet to play tons of games, want a tablet device for work or you love taking photos, you will probably be very happy with it.
Lenovo Flex 5 Laptop, 14.0" FHD Touch Display, AMD Ryzen 5 5500U, 16GB RAM, 256GB Storage, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Home, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook C330 2-in-1 Convertible Laptop, 11.6" HD Display, MediaTek MT8173C, 4GB RAM, 64GB Storage, Chrome OS, Blizzard White
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD IPS Display, MediaTek MT8173C, 4GB RAM, 64GB Storage, Chrome OS, Blizzard White
Shop now
Lenovo Yoga C740 2-in-1 14" Full HD 1080p Touchscreen Laptop PC, Intel Core i5-10210U Quad Core Processor, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, Backlit Keyboard, Webcam, WiFi, Bluetooth, Windows 10, Mica
Shop now
Lenovo - 2022 - IdeaPad Flex 5i - 2-in-1 Chromebook Laptop Computer - Intel Core i3-1115G4 - 13.3" FHD Touch Display - 8GB Memory - 128GB Storage - Chrome OS
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD Display, MediaTek MT8173C, 4GB RAM, 64GB Storage, Chrome OS
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 11 Chromebook Laptop,11.6" HD Display,Intel Celeron N4020, 4GB RAM, 64GB Storage, UHD Graphics 600, Chrome OS, Onyx Black
Shop now
Lenovo - Tab P11 Plus - Tablet - 11" 2K Display - MediaTek Octa-Core Processor - 4GB Memory - 128GB Storage - Dolby Atmos - Android 11 - Bluetooth & Wi-Fi - Long Battery Life
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows 10 S |
| Dimensions: | 11.54 x 8.27 x 0.29 inchesMetric29.31 x 21.01 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 27.16 ouncesMetric769.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2018-07-10 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 12.3 inchesMetric31.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 1920 pixels |
| Pixel density: | 188 pixels per inchMetric74.02 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| Processor: | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2450 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 540 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.