Lenovo ThinkPad 10 is a high-level Windows Phone 8.1 tablet device released many years ago, provisioned with a really big 10.1" multi touch display, an extremely powerful Quad-Core CPU ticking at 1.6 gigahertz, and 2 cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 megapixels front side camera. But let's get into much more details.
It seems like Lenovo didn't care so much about the weight in this 21.52 ounces device. Being just 0.35 inches thick,the Lenovo ThinkPad 10 is extremely thin and comfortable. The Lenovo ThinkPad 10 is a compact tablet, considering it features a 10.1 inches screen and it is only 10.45 inches long.
Lenovo decided to equip this tablet using a Intel Atom Z3795 system chip, holding an exceptional 1600 megahertz Quad-Core processing unit and a large 2 GB RAM memory. A key advantage of this tablet is the 128 GB huge internal storage and an external memory card slot, allowing the user to install hundreds of apps and even the largest games available nowadays without worrying about how much storage capacity is left.
The Lenovo ThinkPad 10 has a interesting 10.1" screen with a 1920 x 1200 resolution, which makes it hard to see the pixels forming the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This tablet is equipped with two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front camera. It can also film videos up to 1920x1080 (Full HD). This device also features flash and auto-focus.
The Lenovo ThinkPad 10 provides wifi capability (but it can't share it with other devices acting as a router or modem), LTE 4G fast connection type and also HSPA+ data connection, a slower 4G variation and 3G fast connection type, supported by HSDPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Lenovo ThinkPad 10 also comes with a couple of nice characteristics such as Fingerprint ID, NFC (Near Field Communication) and Bluetooth, and Accelerometer.
The Lenovo ThinkPad 10 is definitely a great option for you no matter if you need a tablet for work, want a social device or need a portable tablet to play tons of games.
2020 Lenovo ThinkPad E15 15.6" FHD Full HD (1920x1080) Business Laptop (Intel 10th Quad Core i5-10210U, 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD) Type-C, HDMI, Windows 10 Pro + HDMI Cable
Shop now
Lenovo Thinkpad T430 Business Laptop computer Intel i5-3320m up tp 3.3GHz, 8GB DDR3, 128GB SSD, 14in HD LED-backlit display, DVD, WiFi, USB 3.0, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
Lenovo ThinkPad X240 12.5in Laptop, Core i5-4300U 1.9GHz, 8GB Ram, 128GB SSD, Windows 10 Pro 64bit, Webcam (Renewed)
Shop now
Lenovo ThinkPad T420 Laptop WEBCAM - Intel Core i5 2.50ghz - 8GB DDR3 - 128GB SSD - DVDRW - Windows 10 Pro 64bit - (Renewed)
Shop now
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo ThinkPad 11E (5th Gen) 11.6" HD Business Laptop - Intel Celeron Quad-Core, 4 GB Ram, 128GB SSD, Windows 10 Pro
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows Phone 8.1 |
| Variant: | 128 GB See other variants reviews |
| Dimensions: | 10.45 x 6.97 x 0.35 inchesMetric26.54 x 17.7 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 21.52 ouncesMetric610.08 gImperial |
| Release date: | 2014-05-13 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z3795 |
| Processor: | Quad-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB (1067 MHz) |
| Graphics Processor: | Intel HD Graphics Gen7 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.