| Global Score | |
| 25.3 | 46.6 |
| Basic Information | |
| Alcatel | Huawei |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2012-06-08 |
| 3.49 x 1.59 x 0.71 inches | 4.80 x 2.42 x 0.42 inches |
| 2.82 ounces | 4.93 ounces |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 320 x 480 pixels |
| CSTN | LCD |
| 62 pixels per inch | 165 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.6 | 6.5 |
| processor | Single-Core 800 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 7.02 |
| Storage | |
| -- | 154,62 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 2.02 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 0 | 5.83 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1880mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | 105 hours standby time 3.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
Huawei Activa 4G is much better than Alcatel OneTouch 355a, having a 46.6 score against 25.3. The Huawei Activa 4G body is notably heavier but much thinner than the Alcatel OneTouch 355a. Huawei Activa 4G features a much better hardware performance than Alcatel OneTouch 355a, because it has a higher number of cores.
The Huawei Activa 4G has a way better display than Alcatel OneTouch 355a, because it has a much higher resolution of 480 x 320px and much more pixels per inch of display. The Huawei Activa 4G captures greater pictures and videos than Alcatel OneTouch 355a. The Huawei Activa 4G counts with a very superior memory capacity for games and applications than Alcatel OneTouch 355a, because it has a slot for SD memory cards that holds up to 32 GB.
The Huawei Activa 4G has a way better battery life than Alcatel OneTouch 355a.
Huawei Activa 4G costs exactly the same than the Alcatel OneTouch 355a.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.