| Global Score | |
| 25.7 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Benq | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.25 x 1.76 x 0.89 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.39 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 220.00 | $ 215.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 120 hours standby time 3 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.08 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is way better than BenQ A520, getting a 76.4 score against 25.7. LG G3's body is way heavier but thinner than BenQ A520. LG G3 features a lot better screen than BenQ A520, because it has a lot higher 2560 x 1440 resolution. LG G3 counts with a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than BenQ A520, because it has more internal memory capacity and a slot for external memory cards that supports up to 128 GB.
The LG G3 features a much more powerful processor than BenQ A520, because it has an additional graphics processing unit and a larger number of cores (and faster). The LG G3 has a much better battery performance than BenQ A520, because it has a 3000mAh battery capacity. LG G3 takes a lot better photos and videos than BenQ A520, because it has a way more mega pixels back facing camera.
In addition to being the best phone of the ones in this comparison, the LG G3 is also the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.