| Global Score | |
| 27.5 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Samsung |
| BlackBerry | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.60 x 2.20 x 0.90 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.70 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 260 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 186 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has an overall score of 77.3, which is much better than the BlackBerry 7130e's global score of 27.5. The Samsung Galaxy S4 construction is a lot thinner and a little lighter than BlackBerry 7130e. Samsung Galaxy S4 works with Android 4.4.2 operating system, and BlackBerry 7130e has BlackBerry operating system.
Samsung Galaxy S4 counts with a really superior processing power than BlackBerry 7130e, because it has a greater number of cores and an extra graphics co-processor. The Samsung Galaxy S4 has a much sharper screen than BlackBerry 7130e, because it has a way better 1920 x 1080 pixels resolution and way more pixels per inch in the screen.
The Galaxy S4 captures way better photos and videos than BlackBerry 7130e. The Galaxy S4 has a much greater memory for applications and games than BlackBerry 7130e, because it has an external SD slot that supports up to 64 GB and 31,94 GB more internal memory capacity. The Galaxy S4 counts with a much better battery duration than BlackBerry 7130e, because it has a 160% more battery size.
Galaxy S4 costs a bit more money than BlackBerry 7130e, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.