|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 55.7 |
| Basic Information | |
| Cricket | Alcatel |
| -- | Android 4.2 |
| -- | 2014-02-23 |
| -- | 5.37 x 2.76 x 0.29 inches |
| 3.70 ounces | 4.52 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 220 x 176 pixels | 540 x 960 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 101 pixels per inch | 220 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.6 |
| processor | Quad-Core 1300 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 6.49 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSUPA and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 3.2 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2000mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 550 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 3.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Alcatel OneTouch Idol 2 has a general score of 55.7, which is a lot better than Cricket MSGM8's overall score of 28.6. The Alcatel OneTouch Idol 2 has a much better performing processing unit than Cricket MSGM8, because it has more CPU cores. The Alcatel OneTouch Idol 2 counts with a much more vibrant display than Cricket MSGM8, because it has a lot better 960 x 540 pixels resolution and a much better amount of pixels per inch in the screen.
The Alcatel OneTouch Idol 2 takes much clearer photographs and videos than Cricket MSGM8, because it has a way more mega pixels back facing camera. The Alcatel OneTouch Idol 2 counts with a very superior memory for apps and games than Cricket MSGM8, because it has a SD memory slot that supports a maximum of 32 GB.
Alcatel OneTouch Idol 2 features a way better battery duration than Cricket MSGM8.
Alcatel OneTouch Idol 2 and the Cricket MSGM8 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.