|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 55.8 |
| Basic Information | |
| Cricket | HTC |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2011-09-28 |
| -- | 4.53 x 2.35 x 0.46 inches |
| 3.70 ounces | 4.59 ounces |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 220 x 176 pixels | 540 x 960 pixels |
| TFT | S-LCD |
| 101 pixels per inch | 275 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 chipset |
| processor | Single-Core 1200 MHz processor |
| -- | 768 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.65 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 4.51 | 7.7 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 0.1 | 4.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1520mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 456 hours standby time 7.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
HTC Hero S is a lot better than the Cricket MSGM8, having a global score of 55.8 against 28.6. The HTC Hero S features an incredibly better looking screen than Cricket MSGM8, because it has a lot more pixels per inch of screen and a way better 960 x 540 pixels resolution. The HTC Hero S has a really superior processing power than Cricket MSGM8, because it has more cpu cores.
The HTC Hero S has a much greater storage capacity for games and applications than Cricket MSGM8, because it has a slot for an external memory card that supports up to 32 GB. HTC Hero S shoots way better photographs and videos than Cricket MSGM8, because it has a back facing camera with lot more MP.
The HTC Hero S counts with a much longer battery life than Cricket MSGM8.
The HTC Hero S costs the same than the Cricket MSGM8.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.