|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 54.8 |
| Basic Information | |
| Cricket | HTC |
| -- | Windows Phone 7.5 Mango |
| -- | 2011-05-19 |
| -- | 4.67 x 2.42 x 0.47 inches |
| 3.70 ounces | 4.90 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 220 x 176 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 101 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 576 MB RAM |
| GPU | Adreno 200 (128 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 4.4 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (24 fps) (HD) video resolution |
| 4.51 | 6.16 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1300mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 286 hours standby time 4.9 hours talk time |
| 1.36 | 3.04 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The HTC Trophy is a lot better than the Cricket MSGM8, getting a overall score of 54.8 against 28.6. The HTC Trophy has a lot better display than Cricket MSGM8, because it has a much greater pixels count per inch in the display and a much higher resolution of 800 x 480. HTC Trophy counts with a way bigger memory capacity for applications and games than Cricket MSGM8.
The HTC Trophy counts with a much greater performance than Cricket MSGM8, because it has an extra graphics processor and 1 more cores. The HTC Trophy counts with a much better camera than Cricket MSGM8, because it has a camera with a lot higher resolution. The HTC Trophy has a much better battery life than Cricket MSGM8.
The HTC Trophy costs the same than Cricket MSGM8, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.