|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 56.7 |
| Basic Information | |
| Cricket | Samsung |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2011-10-10 |
| -- | 4.96 x 2.54 x 0.55 inches |
| 3.70 ounces | 5.80 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 220 x 176 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 101 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.38 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 720 x 480 video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 212 hours standby time 8 hours talk time |
| 1.36 | 3.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Stratosphere has an overall score of 56.7, which is way better than the Cricket MSGM8's score of 28.6. Samsung Stratosphere features a lot better display than Cricket MSGM8, because it has a way higher quantity of pixels per inch in the screen and a way better 800 x 480 resolution. The Samsung Stratosphere counts with a very superior performance than Cricket MSGM8, because it has a larger number of cores.
Samsung Stratosphere features a lot bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Cricket MSGM8, because it has an external memory slot that holds a maximum of 32 GB. The Samsung Stratosphere features a very superior camera than Cricket MSGM8, because it has a camera in the back with a way better 5 megapixels resolution.
The Samsung Stratosphere features a very superior battery lifetime than Cricket MSGM8.
The Samsung Stratosphere and the Cricket MSGM8 cost the same, which makes this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.