| Global Score | |
| 28.9 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Emporia | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.09 x 2.05 x 0.67 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| Black | Brown |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Mediatek MTK6260A chipset | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 4.73 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.1 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 1020mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 320 hours standby time 4 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.64 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Round has a general score of 73.2, which is a lot better than the Emporia Glam's global score of 28.9. Samsung Galaxy Round has a much more vibrant display than Emporia Glam, because it has a really larger display, a much higher display density and a way higher 1920 x 1080 pixels resolution.
The Samsung Galaxy Round counts with a much better storage capacity for applications, games, photos and videos than Emporia Glam. The Samsung Galaxy Round counts with a really superior processing power than Emporia Glam, because it has a graphics co-processor and a greater number of cores. The Samsung Galaxy Round counts with a very superior battery performance than Emporia Glam, because it has 2800mAh of battery capacity.
The Galaxy Round captures greater videos and photos than Emporia Glam, because it has a much higher resolution back-facing camera.
Samsung Galaxy Round costs exactly the same than the Emporia Glam, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.