| Global Score | |
| 24 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Firefly | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.46 x 1.75 x 0.79 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.12 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| 186 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 205 hours standby time 6 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is a lot better than Firefly Mobile Firefly Phone, with a 78.2 score against 24. The Samsung Galaxy S4 construction is incredibly heavier but noticeably thinner than Firefly Mobile Firefly Phone. Samsung Galaxy S4 features a very superior processing unit than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has an additional graphics processing unit and a greater number of faster cores.
The Samsung Galaxy S4 has a much more vibrant screen than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has way more pixels per inch in the display. The Galaxy S4 counts with a way bigger storage to store more apps and games than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has an external memory card slot that supports a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S4 counts with a superior battery life than Firefly Mobile Firefly Phone. Galaxy S4 takes greater photographs and videos than Firefly Mobile Firefly Phone.
Galaxy S4 is a bit more expensive than the Firefly Mobile Firefly Phone, but it's still a great choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.