| Global Score | |
| 76.7 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| -- | 6.14 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.6 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.6 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 18 hours talk time |
| 6.48 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note Edge has a general score of 81.7, which is a little bit better than the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored)'s 76.7 general score. These phones come with Android operating system, but Samsung Galaxy Note Edge has 5.0 version and Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15.
Galaxy Note Edge has a much more vibrant display than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a much smaller display. Galaxy Note Edge has a much more powerful processing unit than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has 13 GB lesser RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with a graphics co-processor.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a lot bigger memory for applications, games, photos and videos than Galaxy Note Edge, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage capacity. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a way better battery life than Galaxy Note Edge, because it has 4650mAh of battery capacity instead of 3000mAh.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) captures slightly better videos and photos than Galaxy Note Edge, and although they both have the same (4K) video definition, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has a way higher resolution back facing camera and better 60 frames per second video frame rate.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.