| Global Score | |
| 34.3 | 73.2 |
| Basic Information | |
| HP | Samsung |
| Windows Mobile Standard 6.1 | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.49 x 1.97 x 0.54 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.77 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 91.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 128 MB RAM | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 5.06 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 3.5 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 1260mAh Li-Polymer Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 270 hours standby time 4 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.96 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Round has a general score of 73.2, which is much better than the HP iPAQ Voice Messenger's global score of 34.3. Galaxy Round works with Android 4.3 operating system, and HP iPAQ Voice Messenger has Windows Mobile Standard 6.1 operating system. Galaxy Round is a noticeably thinner but noticeably heavier device than the HP iPAQ Voice Messenger.
Galaxy Round features a much sharper screen than HP iPAQ Voice Messenger, because it has a much higher pixel density, a way better resolution of 1920 x 1080px and a really larger display. The Samsung Galaxy Round has a lot bigger memory capacity for applications and games than HP iPAQ Voice Messenger.
The Samsung Galaxy Round features an extremely better processor than HP iPAQ Voice Messenger, because it has a larger amount of RAM memory, an extra graphics co-processor and a greater number of cores. Samsung Galaxy Round features a very superior camera than HP iPAQ Voice Messenger, because it has a way more mega-pixels camera.
Galaxy Round counts with a way better battery duration than HP iPAQ Voice Messenger, because it has a 2800mAh battery capacity.
Galaxy Round costs a little more than the HP iPAQ Voice Messenger, but it's still a great choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.