| Global Score | |
| 48.5 | 53.2 |
| Basic Information | |
| HTC | Huawei |
| Android 2.3 | Windows Phone 7.8 |
| -- | 2013-02-04 |
| -- | 4.90 x 2.51 x 0.41 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| $ 859.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 4.3 inches | 4 inches |
| 540 x 960 pixels | 480 x 800 pixels |
| S-LCD | LCD |
| 256 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.4 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8230 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 512 MB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 7.65 | 8.1 |
| Storage | |
| 8 GB internal memory | 4 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 3.3 | 3.82 |
| Camera | |
| 8.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 1920 x 1080 (Full HD) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 5.94 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | GSM |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1730mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 9.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Huawei 4Afrika has a score of 53.2, which is slightly better than the HTC Desire HD2's 48.5 overall score. Huawei 4Afrika works with Windows Phone 7.8 OS, and HTC Desire HD2 has Android 2.3 OS. Huawei 4Afrika counts with a little bit better performance than HTC Desire HD2, and although they both have a Dual-Core processing unit, the Huawei 4Afrika also has an additional graphics processor.
The HTC Desire HD2 has a bit sharper screen than Huawei 4Afrika, because it has a little bit higher quantity of pixels in each screen inch, a little bit bigger screen and a little bit higher 960 x 540 resolution. Huawei 4Afrika's camera is just as good as the camera in HTC Desire HD2, although the Huawei 4Afrika has a lot worse (HD) video resolution and a camera in the back with a way worse 5 mega-pixels resolution.
The Huawei 4Afrika has a greater storage capacity for games and applications than HTC Desire HD2, although it has less internal memory. Huawei 4Afrika features a very superior battery performance than HTC Desire HD2.
The Huawei 4Afrika not only is the best phones in our comparison, but it's also a bargain compared to the other ones, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.