| Global Score | |
| 80 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 4.4.4 |
| 2024-04-29 | 2014-10-28 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.65 x 2.89 x 0.44 inches |
| 7.97 ounces | 6.21 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and Blue |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | AMOLED |
| 459 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.7 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 17.6 | 5.8 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 20.70 MP + 2.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (24 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Huawei Pura 70 Ultra has a global score of 80, which is just a bit better than Motorola Droid Turbo's 76.4 score. The Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS, and Motorola Droid Turbo comes with Android 4.4.4 OS. Huawei Pura 70 Ultra's design is much newer and noticeably thinner, but also heavier than Motorola Droid Turbo.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a bit more vivid screen than Motorola Droid Turbo, because although it has a just a little inferior amount of pixels per inch in the display and a bit lower 1280 x 2844 resolution, it also counts with a way larger screen. The Huawei Pura 70 Ultra has a much greater memory for apps and games than Motorola Droid Turbo, because it has more internal memory.
Motorola Droid Turbo counts with a really superior processing power than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a lower amount of RAM and 4 less cpu cores , it also counts with an additional GPU. The Motorola Droid Turbo counts with a slightly better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture, a lot less MP resolution back camera and a worse 3840x2160 video quality.
The Motorola Droid Turbo counts with a really longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.