| Global Score | |
| 80 | 79.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-04-16 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.24 x 2.98 x 0.36 inches |
| 7.97 ounces | 6.77 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Mystic indigo |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2300 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 610 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is just a bit better than the Moto G Stylus, getting an 80 score against 79.7. The Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS, and Moto G Stylus comes with Android 11 OS. Although the Huawei Pura 70 Ultra is heavier than Moto G Stylus, it's a little thinner and newer.
The Moto G Stylus counts with a very superior processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has lesser RAM, they both have a Octa-Core processing unit. Huawei Pura 70 Ultra has a much sharper display than Moto G Stylus, because it has a better resolution of 1280 x 2844px, a just a little higher pixels density and a quite bigger display.
The Motorola Moto G Stylus shoots much better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower 3840x2160 (4K) video definition, a tinier camera aperture which is not favorable for shooting photos and video in poorly lited environments and a camera with less mega-pixels resolution.
Huawei Pura 70 Ultra has much more storage to install games and applications than Motorola Moto G Stylus, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory. Moto G Stylus has a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.