| Global Score | |
| 80 | 79.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Motorola |
| Android, EMUI UI | Android 10, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-06-06 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.22 x 2.95 x 0.29 inches |
| 7.97 ounces | 5.82 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Gray and White |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 500.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | OLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 675 chipset |
| processor | Kryo 460, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 612 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 25.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (120 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Huawei Pura 70 Ultra is a little bit better than the Motorola Moto Z4, with a general score of 80 against 79.8. Huawei Pura 70 Ultra's construction is newer, but somewhat thicker and notably heavier than Motorola Moto Z4. The Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS, while Motorola Moto Z4 has Android 10 OS.
The Huawei Pura 70 Ultra counts with a way better looking screen than Moto Z4, because it has a quite bigger screen, a bit greater display density and a better 1280 x 2844 resolution. Huawei Pura 70 Ultra features a very superior storage to install applications and games or saving photos and videos than Motorola Moto Z4, because although it has no SD card slot, it also counts with 384 GB more internal memory.
Motorola Moto Z4 features a much greater hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. The Motorola Moto Z4 has a way better battery life than Huawei Pura 70 Ultra. Moto Z4 takes greater pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse 3840x2160 video quality, a camera with a lower 48 mega pixels resolution and a smaller diafragm aperture which is not favorable for low-light photos and videos.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.