| Global Score | |
| 80 | 84.2 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-10-20 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.29 x 3.02 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 5.93 ounces |
| Black, Brown, Green and White | 16 777 216 |
| Aluminum | Glass (Corning Gorilla Glass 3) and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2220 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 411 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7885 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 24.00 MP + 24.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy A7 (2018) has a global score of 84.2, which is a little bit better than Huawei Pura 70 Ultra's 80 general score. The Samsung Galaxy A7 (2018) is an older cellphone than Huawei Pura 70 Ultra, but it is just a little bit thinner and extremely lighter anyway. Huawei Pura 70 Ultra counts with a lot better looking display than Galaxy A7 (2018), because it has a little higher pixel density, a little bit bigger screen and a better resolution of 1280 x 2844 pixels.
Galaxy A7 (2018) features a way better hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core processing unit. The Huawei Pura 70 Ultra has a very superior storage for applications, games, photos and videos than Galaxy A7 (2018), because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory.
The Galaxy A7 (2018) counts with a much better battery life than Huawei Pura 70 Ultra. Galaxy A7 (2018) has a little bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a tinier aperture which is not nice for capturing images or videos in poorly lited environments, a much lower 1920x1080 (Full HD) video definition and a back facing camera with a much lower resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.