| Global Score | |
| 80 | 91.8 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-06-19 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.40 x 2.97 x 0.32 inches |
| 7.97 ounces | 6.53 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Prism Cube black, Prism Cube blue and Prism Cube sliver |
| Aluminum | Aluminum and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 381.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 765 SM7250-AA chipset |
| processor | Kryo 475, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 620 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 17.6 | 15.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.21 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy A71 5G has a global score of 91.8, which is much better than the Huawei Pura 70 Ultra's 80 overall score. The Galaxy A71 5G comes with Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS. The Galaxy A71 5G design is a little bit thinner and somewhat lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, although it was released 4 years before.
The Huawei Pura 70 Ultra has a much sharper screen than Galaxy A71 5G, because it has a little bit bigger screen, a quite greater pixels amount in each inch of screen and a higher resolution of 1280 x 2844. Samsung Galaxy A71 5G features a very superior hardware performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
The Huawei Pura 70 Ultra features a quite bigger memory for games and applications than Samsung Galaxy A71 5G, because although it has no SD card slot, it also counts with 512 GB internal storage capacity. The Galaxy A71 5G counts with a much better battery duration than Huawei Pura 70 Ultra. The Galaxy A71 5G captures a lot better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier diafragm aperture which is not favorable for taking pictures in low-light environments, and they both have the same (4K) video quality and the same video frame rate, the Galaxy A71 5G also counts with a much more mega pixels camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.