| Global Score | |
| 80 | 82.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 9.0 Pie, 8.0 Oreo |
| 2024-04-29 | 2018-08-27 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.39 x 3.03 x 0.30 inches |
| 7.97 ounces | 6.74 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and White |
| Aluminum | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.3 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2220 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 392 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 660 SDM660 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 512 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.34 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 24.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.70 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3700mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy A8 Star has a general score of 82.1, which is slightly better than the Huawei Pura 70 Ultra's overall score of 80. The Galaxy A8 Star is an much older phone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung was able to make it lighter and just a little thinner anyway. Galaxy A8 Star counts with Android 9.0 Pie OS, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS.
Galaxy A8 Star features a much greater performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. Huawei Pura 70 Ultra features a much sharper screen than Galaxy A8 Star, because it has a higher resolution of 1280 x 2844px, a little larger display and a quite better display density.
The Huawei Pura 70 Ultra has a very superior storage capacity to store more apps and games than Galaxy A8 Star, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage. Samsung Galaxy A8 Star counts with a little bit better camera than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller aperture, a way less mega-pixels resolution back facing camera and a lower 3840x2160 video definition.
The Galaxy A8 Star has a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.