| Global Score | |
| 80 | 90.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android |
| 2024-04-29 | 2019-09-04 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.49 x 3.01 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 7.27 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and White |
| Aluminum | Glass |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.7 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 393 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy A90 5G is much better than the Huawei Pura 70 Ultra, having a 90.5 score against 80. The Galaxy A90 5G counts with Android OS, while Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI OS. The Galaxy A90 5G is a a bit lighter phone than the Huawei Pura 70 Ultra, but both of them are 0.33inches thick.
Galaxy A90 5G has an extremely better processor than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU. Huawei Pura 70 Ultra counts with a much better display than Galaxy A90 5G, because it has a little larger display, a just a little better pixel number in each inch of screen and a higher resolution of 1280 x 2844.
Huawei Pura 70 Ultra has a way bigger memory capacity for apps and games than Samsung Galaxy A90 5G, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory. Samsung Galaxy A90 5G takes way better pictures and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a worse 48 MP resolution back facing camera, a smaller aperture which is not favorable for low light photography and videos and a lower (4K) video quality.
Galaxy A90 5G counts with a much longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.