| Global Score | |
| 80 | 81 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 6.0 Marshmallow |
| 2024-04-29 | 2017-02-24 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.41 x 3.18 x 0.27 inches |
| 7.97 ounces | 6.63 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and Gold |
| Aluminum | Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 367 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 7.8 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 653 8976 Pro chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1950 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 10.78 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 9.46 | 9.24 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy C9 Pro is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, having a general score of 81 against 80. Galaxy C9 Pro's body is somewhat lighter and somewhat thinner than the Huawei Pura 70 Ultra, although it was released many years before. Galaxy C9 Pro works with Android 6.0 Marshmallow operating system, while Huawei Pura 70 Ultra has Android, EMUI UI operating system.
Huawei Pura 70 Ultra has a much better looking screen than Galaxy C9 Pro, because it has a higher pixels count in each inch of screen, a bit larger screen and a better 1280 x 2844 resolution. The Samsung Galaxy C9 Pro has an extremely better processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have 8 processing cores.
The Huawei Pura 70 Ultra has a lot bigger memory to store more games and applications than Galaxy C9 Pro, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 448 GB more internal storage capacity. Huawei Pura 70 Ultra shoots a bit better photographs and videos than Galaxy C9 Pro, because it has a camera with much more mega pixels, a larger aperture for better low light images and video and a way better (4K) video resolution.
The Galaxy C9 Pro counts with a superior battery life than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.