| Global Score | |
| 80 | 83.3 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 9.0 Pie |
| 2024-04-29 | 2019-09-29 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.26 x 2.96 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.63 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue and White |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 4 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 48.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.00 aperture |
| 23.00mm focal length | 12.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 11.44 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy M30s is a little bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, with an 83.3 score against 80. The Samsung Galaxy M30s is an a lot older and just a little thicker cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung made it lighter anyway. Samsung Galaxy M30s has Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS.
The Samsung Galaxy M30s has a much faster processing unit than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. The Huawei Pura 70 Ultra features an incredibly better looking display than Samsung Galaxy M30s, because it has a better 1280 x 2844px resolution, a little bit larger screen and a bit greater pixels amount per inch in the screen.
Galaxy M30s shoots much clearer photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower 3840x2160 video quality, a smaller diafragm aperture which is not so good for capturing images and/or video in low-light environments and a lower resolution back facing camera. The Huawei Pura 70 Ultra features a much better storage for games and applications than Samsung Galaxy M30s, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage.
Samsung Galaxy M30s features a very superior battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.