| Global Score | |
| 80 | 86.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-03-05 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.96 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.74 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue and Red |
| Aluminum | Plastic and Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 403 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 420 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.4 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 11.74 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.1 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy M31 has an overall score of 86.5, which is slightly better than the Huawei Pura 70 Ultra's global score of 80. Samsung Galaxy M31 works with Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI OS. Although the Samsung Galaxy M31 is much older and just a bit thicker than the Huawei Pura 70 Ultra, it's design is still somewhat lighter.
Galaxy M31 counts with a much better performing CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has 10 GB less RAM memory, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra features a much better screen than Galaxy M31, because it has a better 1280 x 2844px resolution, a quite better pixel density, a little bigger screen and way more brightness.
Samsung Galaxy M31 takes way better photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a tinier camera aperture which is not good for shooting photographs or video in low light environments, and they both have the same video frame rate and the same 3840x2160 video resolution, the Samsung Galaxy M31 also counts with a lot better 64 mega pixels resolution camera in the back.
Huawei Pura 70 Ultra features a much better memory capacity to store more apps and games than Samsung Galaxy M31, because although it has no external memory slot, it also counts with 448 GB more internal storage capacity. The Samsung Galaxy M31 counts with a much longer battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.