| Global Score | |
| 80 | 88 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 11, 10 |
| 2024-04-29 | 2020-08-06 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.27 x 2.93 x 0.37 inches |
| 7.97 ounces | 7.16 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Mirage black and Mirage blue |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.5 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 405 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 64.00 MP + 32.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.80 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.59 inches (1/1.7") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (480 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 12.1 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy M31s is a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra, with a score of 88 against 80. Galaxy M31s's body is lighter than the Huawei Pura 70 Ultra, although it is somewhat thicker and was released many years before. Galaxy M31s has Android 11 OS, while Huawei Pura 70 Ultra comes with Android, EMUI UI OS.
Huawei Pura 70 Ultra has a lot better looking screen than Samsung Galaxy M31s, because it has a higher 1280 x 2844 resolution, a little larger screen and a bit more pixels per inch in the display. Galaxy M31s features a much better performing CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM memory, they both have the same number of cores.
Galaxy M31s shoots much better videos and photos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a smaller camera aperture, and they both have the same video frame rate and the same 3840x2160 (4K) video resolution, the Galaxy M31s also counts with a lot more mega-pixels back facing camera. Huawei Pura 70 Ultra has a very superior memory to install applications and games than Samsung Galaxy M31s, because although it has no SD memory slot, it also counts with 512 GB internal storage.
Galaxy M31s has a way better battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.