| Global Score | |
| 80 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | Android 5.0, 4.4 |
| 2024-04-29 | 2014-09-03 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 7.97 ounces | 6.14 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black and White |
| Aluminum | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.6 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.9 | 9.6 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 17.6 | 8.12 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| f/1.60 aperture | f/2.20 aperture |
| 23.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 9.46 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 6.6 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note Edge is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra, with an 81.7 score against 80. Samsung Galaxy Note Edge is a lighter phone than the Huawei Pura 70 Ultra, but they are 0.33inches thick. Samsung Galaxy Note Edge comes with Android 5.0 operating system, while Huawei Pura 70 Ultra counts with Android, EMUI UI operating system.
Huawei Pura 70 Ultra counts with a little more vivid screen than Galaxy Note Edge, because although it has a little bit worse pixels number in each display inch and a bit lower resolution of 1280 x 2844, it also counts with a bigger display. Huawei Pura 70 Ultra has a very superior storage for applications, games, photos and videos than Galaxy Note Edge, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory.
Galaxy Note Edge features a lot better processing power than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has less RAM and an inferior number of cores , it also counts with an extra graphics processor. The Galaxy Note Edge takes slightly better photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a way tinier camera aperture which is not good for capturing photographs or video in low light environments, a lot less mega pixels resolution back facing camera and a lower video definition.
The Galaxy Note Edge counts with a very superior battery lifetime than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.