| Global Score | |
| 80 | 87.1 |
| Basic Information | |
| Huawei | Samsung |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-08-24 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.37 x 3.01 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 7.09 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Cloud silver, Lavender purple, Midnight black and Ocean blue |
| Aluminum | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 457.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.4 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2960 x 1440 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| 459 pixels per inch | 514 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.7 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 845 SDM845 chipset |
| processor | Kryo 385, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 6 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 630 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 17.6 | 14.14 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.50 aperture |
| 23.00mm focal length | 26.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (960 fps) (HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.23 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note9 has a general score of 87.1, which is just a bit better than Huawei Pura 70 Ultra's general score of 80. The Galaxy Note9 is a noticeably older and a little bit thicker cellphone than the Huawei Pura 70 Ultra, but Samsung managed to build it lighter anyway. The Huawei Pura 70 Ultra features a more vivid screen than Galaxy Note9, because although it has a quite lower 1280 x 2844 resolution and a just a little lower screen density, it also counts with a little bigger screen.
Galaxy Note9 features a lot better performance than Huawei Pura 70 Ultra, although it has less RAM, they both have the same number of cores. Huawei Pura 70 Ultra counts with a lot bigger memory capacity for games and applications than Samsung Galaxy Note9, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 512 GB internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Note9 shoots slightly better photos and videos than Huawei Pura 70 Ultra, because although it has a back camera with a much lower 12 MP resolution and a worse 3840x2160 video quality, it also counts with a bigger aperture. Galaxy Note9 features a superior battery performance than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.