| Global Score | |
| 80 | 85.5 |
| Basic Information | |
| Huawei | Xiaomi |
| Android, EMUI UI | -- |
| 2024-04-29 | 2018-08-29 |
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches | 6.12 x 2.96 x 0.35 inches |
| 7.97 ounces | 6.35 ounces |
| Black, Brown, Green and White | Black, Blue and Red |
| Aluminum | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 415.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 6.2 inches |
| 2844 x 1280 pixels | 2246 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 459 pixels per inch | 402 pixels per inch |
| 2500 cd/m2 brightness | 500 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 9.9 | 8.5 |
| Performance | |
| Kirin 9010 (7 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 845 SDM845 chipset |
| processor | Kryo 385, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2800 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 8 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 630 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 512 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 17.6 | 16.38 |
| Camera | |
| 50.00 MP + 13.00 MP | 12.00 MP + 20.00 MP |
| f/1.60 aperture | f/1.90 aperture |
| 23.00mm focal length | -- |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| 3840 x 2160 (4K) video resolution | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video |
| 9.46 | 10.23 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 6.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Dual Nano SIM Battery | 4000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.2 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | -- |
| Infra-red port | -- |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Pocophone F1 has a general score of 85.5, which is a bit better than the Huawei Pura 70 Ultra's global score of 80. Even though the Xiaomi Pocophone F1 is a lot older and a bit thicker than the Huawei Pura 70 Ultra, it's design is still way lighter. Huawei Pura 70 Ultra has a better display than Xiaomi Pocophone F1, because it has a much brighter display, a better 1280 x 2844 resolution, a just a little more pixels per inch in the screen and a quite larger screen.
Xiaomi Pocophone F1 has a much more powerful CPU than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU. Huawei Pura 70 Ultra has a little bit more memory capacity to install games and applications than Xiaomi Pocophone F1, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB more internal storage capacity.
Xiaomi Pocophone F1 captures a bit better photographs and videos than Huawei Pura 70 Ultra, although it has a lot lower resolution back facing camera, a tinier aperture and a worse 3840x2160 (4K) video resolution. Xiaomi Pocophone F1 features a really longer battery duration than Huawei Pura 70 Ultra.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.