| Global Score | |
| 30.9 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Icemobile | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| Black, Blue, Green, Pink, Purple, Red and White | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | Super AMOLED |
| 233 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM, Dual SIM | Micro SIM |
| 2.5 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
| Digital TV Broadcast | -- |
Galaxy S4 has a global score of 77.3, which is way better than ICEMOBILE Comet's global score of 30.9. Galaxy S4 counts with a lot better display than ICEMOBILE Comet, because it has a way bigger display and a lot better pixel count per display inch. Galaxy S4 features much more memory to install applications and games or saving photos and videos than ICEMOBILE Comet, because it has a slot for an external memory card that supports a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S4 has a much faster processing unit than ICEMOBILE Comet, because it has a larger number of cores and a graphics processor. Galaxy S4 shoots much better pictures and videos than ICEMOBILE Comet, because it has a back-facing camera with a much better resolution. Samsung Galaxy S4 has a superior battery lifetime than ICEMOBILE Comet.
The Galaxy S4 is a bit more expensive than the ICEMOBILE Comet, but it's still a great deal, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.