| Global Score | |
| 24.3 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Karbonn | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 187 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GPRS | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy S4 has an overall score of 78.2, which is a lot better than the Karbonn A27+'s global score of 24.3. The Galaxy S4 counts with a lot better looking screen than Karbonn A27+, because it has much more pixels per screen inch. The Galaxy S4 has a much bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Karbonn A27+, because it has a slot for external memory cards that holds up to 64 GB.
Samsung Galaxy S4 counts with a lot better performance than Karbonn A27+, because it has more CPU cores and a graphics processing unit. Galaxy S4 captures greater videos and photos than Karbonn A27+. The Samsung Galaxy S4 counts with a much better battery duration than Karbonn A27+.
The Galaxy S4 costs the same than Karbonn A27+.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.