| Global Score | |
| 26.4 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 4.29 x 1.73 x 0.51 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 2.50 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 4 inches |
| 128 x 160 pixels | 480 x 800 pixels |
| CSTN | TFT |
| 114 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 29,7 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.4 | 3.82 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 3.3 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.08 | 3.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Xcover 2 has a score of 58.9, which is much better than Kyocera Melo S1300's score of 26.4. Galaxy Xcover 2's construction is a bit thinner but way heavier than Kyocera Melo S1300. Galaxy Xcover 2 counts with a way better processing power than Kyocera Melo S1300, because it has 2 more cores and a graphics co-processor.
The Samsung Galaxy Xcover 2 counts with an incredibly better screen than Kyocera Melo S1300, because it has a way bigger screen, a lot better resolution of 800 x 480 pixels and a lot greater pixels density. Galaxy Xcover 2 takes greater photos and videos than Kyocera Melo S1300. Galaxy Xcover 2 features much more storage capacity for applications, games, photos and videos than Kyocera Melo S1300, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 32 GB and 3,97 GB more internal storage.
Galaxy Xcover 2 has a very superior battery performance than Kyocera Melo S1300, because it has 1700mAh of battery capacity against 700mAh.
Galaxy Xcover 2 and the Kyocera Melo S1300 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.