| Global Score | |
| 28.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.09 x 1.80 x 0.50 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.45 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 186 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has a general score of 78.2, which is way better than LG 100C's global score of 28.8. Galaxy S4's construction is a lot heavier but notably thinner than LG 100C. The Samsung Galaxy S4 counts with a way better screen than LG 100C, because it has a lot higher quantity of pixels per display inch.
The Galaxy S4 counts with a lot bigger storage to install games and applications than LG 100C, because it has an external memory card slot that holds a maximum of 64 GB. Galaxy S4 features a much greater processing power than LG 100C, because it has a graphics processing unit and a higher number of cores.
The Galaxy S4 has a way better battery duration than LG 100C. Samsung Galaxy S4 has a greater camera than LG 100C.
The Galaxy S4 is a little more expensive than the LG 100C, but it's still a good choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.