| Global Score | |
| 28.2 | 65.5 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.3, 4.2.2, 4.2.1, 4.2, 4.1.2, 4.1, 4.0.4, 4.0.1, 4.0 |
| -- | 2011-10-19 |
| 3.50 x 1.81 x 0.74 inches | 5.33 x 2.67 x 0.35 inches |
| 2.93 ounces | 4.76 ounces |
| -- | Gray and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| -- | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 180 pixels per inch | 312 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | TI OMAP4460 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.80 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 7.81 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 4.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1750mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | 290 hours standby time 17.7 hours talk time |
| 1.36 | 3.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Nexus is way better than LG 220C, having a 65.5 score against 28.2. Samsung Galaxy Nexus's design is noticeably thinner but extremely heavier than the LG 220C. Galaxy Nexus has a much better processing power than LG 220C, because it has a greater number of cores and an additional GPU.
Samsung Galaxy Nexus has a way better looking display than LG 220C, because it has a lot higher pixel count per inch of screen. Galaxy Nexus has a superior storage to store more games and applications than LG 220C. The Galaxy Nexus counts with a really longer battery duration than LG 220C. The Galaxy Nexus features a way better camera than LG 220C.
Galaxy Nexus and the LG 220C cost exactly the same, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.