| Global Score | |
| 27.2 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.46 x 1.85 x 0.73 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.85 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| 82 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 168 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 has a general score of 78.2, which is much better than the LG 410G's 27.2 general score. The Samsung Galaxy S4 design is noticeably heavier but way thinner than LG 410G. Samsung Galaxy S4 has a lot better looking screen than LG 410G, because it has a much greater pixels number per screen inch and a lot better 1920 x 1080 pixels resolution.
Samsung Galaxy S4 features a much more powerful processor than LG 410G, because it has a higher number of cores (and faster) and an extra graphics co-processor. Galaxy S4 captures much better photos and videos than LG 410G. The Samsung Galaxy S4 features much more storage capacity for applications and games than LG 410G, because it has an external memory card slot that admits a maximum of 64 GB.
The Galaxy S4 has a way better battery lifetime than LG 410G.
Galaxy S4 is a bit more expensive than the LG 410G, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.