| Global Score | |
| 35.5 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.00 x 2.40 x 0.50 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.80 ounces | 4.62 ounces |
| Black | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 3.2 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 125 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.5 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 192 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has a general score of 78.2, which is a lot better than the LG 840G's overall score of 35.5. Galaxy S4 is a noticeably thinner but somewhat heavier device than LG 840G. The Galaxy S4 counts with a really superior processing power than LG 840G, because it has a graphics co-processor and a higher number of cores.
Galaxy S4 features a much better display than LG 840G, because it has a lot larger screen and a way greater display pixels density. The Galaxy S4 features a lot bigger memory capacity for applications and games than LG 840G. The Galaxy S4 features a much better camera than LG 840G, because it has a back camera with a much better 13 megapixels resolution and a lot higher video resolution.
The Galaxy S4 features a much longer battery performance than LG 840G.
Galaxy S4 is a little more expensive than the LG 840G, but it's still a good choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.