| Global Score | |
| 35 | 58.9 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 3.81 x 1.85 x 0.59 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 3.17 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 4 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 141 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 71,68 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 3.82 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.73 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Polymer Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 230 hours standby time 3 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.24 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Xcover 2 is much better than LG KE500, having a global score of 58.9 against 35. Galaxy Xcover 2's design is noticeably heavier but extremely thinner than the LG KE500. The Galaxy Xcover 2 has a way better display than LG KE500, because it has a lot larger screen, a way better display pixels density and a much better 800 x 480px resolution.
The Samsung Galaxy Xcover 2 counts with a much greater processing power than LG KE500, because it has a greater number of cores and an extra graphics co-processor. Galaxy Xcover 2 shoots greater videos and photos than LG KE500, because it has a much more mega-pixels camera. The Galaxy Xcover 2 counts with a much greater memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG KE500, because it has more internal storage capacity.
Samsung Galaxy Xcover 2 features a really longer battery life than LG KE500, because it has a 1700mAh battery size.
The Samsung Galaxy Xcover 2 and the LG KE500 cost exactly the same, making this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.