| Global Score | |
| 35.2 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.85 x 1.81 x 0.74 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.45 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 66,56 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.48 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Galaxy S4 is way better than the LG KE600, getting a overall score of 78.2 against 35.2. The Samsung Galaxy S4 is a extremely heavier but extremely thinner phone than LG KE600. The Samsung Galaxy S4 counts with a lot better looking screen than LG KE600, because it has a much better resolution of 1920 x 1080 and a lot more pixels per inch of screen.
Galaxy S4 has a much better memory for applications, games, photos and videos than LG KE600, because it has 32 GB internal memory. Galaxy S4 counts with a really superior hardware performance than LG KE600, because it has an additional graphics co-processor and a larger number of cores. The Samsung Galaxy S4 has a superior battery lifetime than LG KE600, because it has a 174 percent more battery size.
Samsung Galaxy S4 features a much better camera than LG KE600, because it has a much more mega pixels back-facing camera.
The Galaxy S4 costs the same than LG KE600, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.