| Global Score | |
| 35.8 | 77.3 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.89 x 1.95 x 0.64 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.46 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 199.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 14,34 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (15 fps) (QVGA) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.06 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 200 hours standby time 3.3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy S4 has a global score of 77.3, which is way better than the LG KF300's global score of 35.8. Galaxy S4 is a much thinner but noticeably heavier cellphone than the LG KF300. The Samsung Galaxy S4 features a much powerful processor than LG KF300, because it has an extra graphics co-processor and a greater number of faster cores.
Samsung Galaxy S4 counts with an incredibly better looking screen than LG KF300, because it has a way better resolution of 1920 x 1080px, a much better count of pixels per inch in the display and a lot larger screen. The Samsung Galaxy S4 features a superior storage capacity for games and applications than LG KF300, because it has more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy S4 features a very superior battery life than LG KF300, because it has 2600mAh of battery capacity. The Galaxy S4 counts with a very superior camera than LG KF300, because it has a lot higher resolution camera in the back and a way higher (Full HD) video definition.
The Galaxy S4 is a little more expensive than the LG KF300, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.