| Global Score | |
| 36.1 | 73.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.97 x 2.00 x 0.55 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 3.77 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 99.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 25,6 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 5.06 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.3 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 3 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy Round has a score of 73.2, which is way better than the LG KF600's 36.1 global score. The Galaxy Round is a extremely thinner but noticeably heavier phone than the LG KF600. The Samsung Galaxy Round has a way better looking display than LG KF600, because it has a way greater display density, a way better resolution of 1920 x 1080px and a much bigger display.
Samsung Galaxy Round counts with a very superior processing unit than LG KF600, because it has an extra graphics processor and a greater number of cores (and faster). Galaxy Round features a much better camera than LG KF600, because it has a much more MP back camera. The Galaxy Round counts with a superior memory capacity to install applications and games than LG KF600, because it has 32 GB internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Round features a superior battery life than LG KF600, because it has a 2800mAh battery capacity.
The Galaxy Round is not only the best phones of the ones we are comparing here, but it's also cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.