| Global Score | |
| 35 | 81.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.00 x 2.01 x 0.66 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.93 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 399.00 | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 14,34 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Polymer Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 444 hours standby time 5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Galaxy Note Edge is a lot better than LG KS360, with an 81.7 score against 35. The Samsung Galaxy Note Edge is a incredibly thinner but notably heavier cellphone than LG KS360. Samsung Galaxy Note Edge counts with an incredibly better display than LG KS360, because it has a way greater amount of pixels per display inch, a lot higher resolution of 2560 x 1440 pixels and a way bigger screen.
The Galaxy Note Edge has a much bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than LG KS360, because it has 31,99 GB more internal memory capacity. Samsung Galaxy Note Edge has a very superior CPU than LG KS360, because it has a higher number of cores (and faster) and an extra graphics processor.
The Galaxy Note Edge has a way better battery life than LG KS360, because it has a 275 percent more battery size. Galaxy Note Edge shoots way better photos and videos than LG KS360, because it has a lot more MP back facing camera.
The Galaxy Note Edge is a little more expensive than LG KS360, but it's still a great deal, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.