| Global Score | |
| 35.2 | 77.3 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.10 x 1.90 x 0.63 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.70 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 6 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.4 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 has a score of 77.3, which is a lot better than LG LX370's 35.2 general score. The Samsung Galaxy S4 is a noticeably thinner but heavier cellphone than the LG LX370. Galaxy S4 has a lot better looking screen than LG LX370, because it has a much bigger screen, a much higher resolution of 1920 x 1080px and a lot more pixels per display inch.
The Galaxy S4 counts with a very superior processing unit than LG LX370, because it has a larger number of cores and an extra GPU. Samsung Galaxy S4 features a way bigger storage capacity for games and applications than LG LX370. The Galaxy S4 counts with a greater camera than LG LX370, because it has a way more megapixels camera in the back.
The Galaxy S4 features a much better battery lifetime than LG LX370, because it has 2600mAh of battery capacity.
Samsung Galaxy S4 costs a little more than LG LX370, but it's still a convenient choice, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.