| Global Score | |
| 34.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.00 x 2.00 x 0.66 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.81 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 160.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy S4 has a global score of 78.2, which is way better than the LG Neon's global score of 34.8. Galaxy S4 is a heavier but notably thinner phone than the LG Neon. Galaxy S4 counts with a much powerful processing unit than LG Neon, because it has an additional graphics processor and more cpu cores.
The Samsung Galaxy S4 features an incredibly better screen than LG Neon, because it has a much higher 1920 x 1080 resolution, a lot larger display and a much higher display density. The Galaxy S4 shoots a lot better videos and photos than LG Neon, because it has a way more mega-pixels back-facing camera.
Galaxy S4 features much more memory capacity to store more games and applications than LG Neon. Galaxy S4 counts with a much longer battery performance than LG Neon, because it has a 2600mAh battery capacity instead of 800mAh.
Despite of being the best phone in this comparison, the Samsung Galaxy S4 is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.