| Global Score | |
| 35.5 | 73.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.92 x 1.99 x 0.53 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 4.19 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 61,44 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 4.84 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.3 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 280 hours standby time 2.7 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Round has a score of 73.2, which is much better than LG Shine's global score of 35.5. Samsung Galaxy Round's body is much heavier but way thinner than the LG Shine. The Samsung Galaxy Round features a much more vibrant screen than LG Shine, because it has a lot more pixels per screen inch, a much higher resolution of 1920 x 1080 pixels and a much larger display.
The Galaxy Round has a much more powerful processor than LG Shine, because it has 4 more cpu cores and a GPU. Galaxy Round counts with a way bigger storage for applications, games, photos and videos than LG Shine, because it has 32 GB internal memory capacity. Samsung Galaxy Round has a much better battery duration than LG Shine, because it has a 2800mAh battery size against 800mAh.
Galaxy Round has a lot better camera than LG Shine, because it has a camera with much more mega-pixels.
The Samsung Galaxy Round costs exactly the same than LG Shine, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.