| Global Score | |
| 35.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.00 x 2.00 x 0.62 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.79 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| 65,54 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.5 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has a general score of 78.2, which is much better than the LG Venus's 35.6 score. Samsung Galaxy S4's construction is thinner but somewhat heavier than LG Venus. The Samsung Galaxy S4 features a much more vibrant screen than LG Venus, because it has a way better resolution of 1920 x 1080px, a much larger screen and a much better screen pixels density.
Galaxy S4 has a much better memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG Venus, because it has 31,94 GB more internal memory capacity. The Galaxy S4 features a lot better hardware performance than LG Venus, because it has 4 more CPU cores and an extra graphics processing unit.
The Samsung Galaxy S4 has a much longer battery duration than LG Venus, because it has a 225% larger battery capacity. Galaxy S4 shoots much clearer pictures and videos than LG Venus, because it has a way higher 1920x1080 video resolution and a much better 13 mega pixels resolution back facing camera.
Galaxy S4 costs a little more than LG Venus, but it's still a great choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.