| Global Score | |
| 35.5 | 77.3 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.64 x 2.12 x 0.71 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.69 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 199.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2.8 inches | 5 inches |
| 400 x 240 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 188,42 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.7 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.84 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Polymer Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.48 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| Digital TV Broadcast | -- |
Galaxy S4 is a lot better than the LG Voyager, with a 77.3 score against 35.5. Galaxy S4's design is noticeably thinner and a little bit lighter than the LG Voyager. The Samsung Galaxy S4 has a way better performance than LG Voyager, because it has 4 more cores and an additional GPU. The Samsung Galaxy S4 features an incredibly better looking screen than LG Voyager, because it has a way larger screen, much more pixels per inch in the screen and a lot higher 1920 x 1080 pixels resolution.
The Galaxy S4 captures much better pictures and videos than LG Voyager, because it has a back facing camera with a much higher 13 mega pixels resolution and a way better video quality. Galaxy S4 has a superior memory for applications and games than LG Voyager, because it has 32 GB internal memory capacity.
Galaxy S4 counts with a really longer battery life than LG Voyager, because it has 2600mAh of battery capacity.
The Galaxy S4 costs a bit more money than the LG Voyager, but it's still a good choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.